وبلاگ کانون هواداران بایرن مونیخ


لایپزیک واقعا می تواند قهرمان بوندسلیگا شود؟

قطعا هیچ تیمی به قدر لایپزیک از برد 1-0 دورتموند برابر بایرن خوشحال نشد. تیم تازه صعود کرده حال به تنهایی در صدر جدول بوندس لیگا قرار دارد و با بایرن،مدافع عنوان قهرمانی، سه امتیاز فاصله ایجاد گرده است. اینکه لایپزیک توانسته به صدر جدول برسد چندان جای تعجب نیست، چرا که حمایت های مالی رد بول چنین چیزی را امکان پذیر کرده بود، اما آن چه باعث تعجب است این است که لایپزیک خیلی زود به صدر جدول رسید. 

 


هفت سال قبل، وقتی بایرن با فن خال 21مین قهرمانی اش در لیگ را جشن می گرفت، لایپزیک به تازگی در دسته پنجم آلمان کارش را شروع کرده بود. این باشگاه ولی به خوبی پله های ترقی را طی کرد تا به بالاترنی سطح فوتبالی در آلمان برسد. ساختار مالکیت این تیم به گونه ای است که قانون مشهور آلمان ها یعنی 50+1 را دور زده است که البته باعث شده اعتراض های فراوانی به آن ها شود که تازه ترین آن در دیدار با لورکوزن اتفاق افتاد.

جدای از این ها عملکرد لایپزیک تا به اینجا فوق العاده بود. در تاریخ لیگ آن ها تنها تیمی هستند که پس از صعود به دسته اول، در 11 دیدار شکستی نمی خورند. در زمین هم آن ها با شور و هیجان خاصی حاضر می شوند. میانگین سنی این تیم 23.9 سال است و بسبب حذف از جام حذفی، تمام توان خود را بر روی بوندس لیگا معطوف کرده اند. به همین سبب می باشد که بازیکنان لایپزیک در طول 90 دقیقه دوندگی خاصی دارند و در دیدار با لورکوزن نیز نشان دادند که راه و رسم مصاف با تیم های بزرگ را دیگر به خوبی آموخته اند.

بی شک شور و شوق جوانی همیشه بخشی از موفقیت در هر تیمی است.مدیر ورزشی لایپزیک،رالف رانگنیک در آلمان به تزریق شور و هیجان و انرژی به بازیکنان مشهور است و لایپزیک و بازیکنانش هم از این قاعده مستثنی نیستند. با تکیه بر استعداد هایی مثل ورنر، کیتا و فورسبرگ،لایپزیک تنها پس از دورتموند و بایرن سومین خط حمله ی آتشین لیگ را در اخیتار دارد.

لایپزیک 6 برد پیاپی داشته و اکنون با شایستگی در صدر جدول قرار گرفته. اما سوال این جاست که این شرایط پایدار می ماند.؟

آن چه مشخص است این است که اکثرا لایپزیک را با لستر در انگلستان مقایسه می کنند. اما تفاوت هایی بین این دو تیم وجود دارد. لایپزیک به بوندس لیگا صعود نکرده که یک فصل خودی نشان بدهد و بعد محو بشود، بلکه آن ها آمده اند که ببرند. تیمی که رد بول خواهان آن است، تیمی است که برای سال ها با رقیبی همچون بایرن به راقبت بپردازد. اما با وجود اینکه لایپزیک در کنار رئال ماردید، تنها تیم هایی هستند که در بین 5 لیگ برتر اروپا در تمامی بازی هایشان گل زنی کرده اند، باز هم پیش گویی این قصه سخت می باشد.

لازم به ذکر است که لایپزیک در هفته ی دوم دورتموند را نیز شکست داده است. صرف نظر از اینکه آن موقع دروتموند این تیم را دست کم گرفته یا که نه، اما بردن یکی از برترین تیم های لیگ آن هم در هفته ی دوم برای تیمی تازه صعود کرده یک شاهکار محصوب می شود.  اما تست اصلی لایپزیک چند هفته ی دیگر در آلیانز آره نا رقم خواهد خورد. جایی که آن ها باید با بایرن روبرو شوند. حتی با وجود وضعیت نه چندان خوب بایرن در این فصل، بازی کردن در مونیخ برای هر تیمی مشکل خواهد بود.قطعا هوادران بایرن هم جوی دوستانه برای این رقیب تازه ظهور کرده ایجاد نخواهند کرد. از دید احتمالات باخت برابر بایرن شانس لایپزیک را برا یقهرمانی از بین نمی برد،ولی از بعد روانی شاید این گونه باشد. دیدار با باریرن در مونیخ امتحانی واقعی برای تیمیست که ادعای رقابت با بزرگان فوتبال آلمان را در سر می پروراند.

اگرچه قهرمانی لستر در فصل قبل یک شوک به فوبتال اروپا بود، اما وضعیت این فصل آن ها خیلی نابسمان شده است. اما پشتوانه ی مالی لایپزیک به قدری بالا هست که در صورت کسب قهرمانی در این فصل، آن ها را در فصل آینده در میانه های جدول نبینیم.

در تاریخ بوندس لیگا، هیچی تیمی بدون باخت فصل را به پایان نبرده است. لایپزیک فعلا در جدول شکستی ندارد و بخواهیم یا که نه، دوست داشته باشیم یا که نه، آن ها بخشی از مسابقه ای هستند که برای قهرمانی شروع شده . پس همه ی تیم ها، حتی بایرن باید این تیم تازه صعود کرده را جدی بگیرند.

منبع

برچسب‌ها: لایپزیک، بوندسلیگا
دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
[حذف مشخصات]
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد